CHP Kadın Kolları’ndan okullara ücretsiz yemek çağrısı

CHP Kadın Kolları’nın 81 il ve 973 ilçede okullara ‘ücretsiz öğün’ talebiyle eş zamanlı açıklama yaptıklarını dile getiren CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, okul öncesi eğitimde geçtiğimiz yıl başlatılan ve bu yıl açıklama yapılmayan ‘bir öğün ücretsiz yemek’ konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin acil çözülmesi gereken sorunlarından birinin ‘çocuk yoksulluğu’ olduğunu ifade eden Nazlıaka, gıda fiyatlarındaki artışın çocukların sağlıklı, dengeli beslenmesini engellediğini söyledi.

Nazlıaka, yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 5 yaş altı çocuklarda bodurluk oranının yüzde 10 olduğunu aktardı ve eleştirilerde bulundu.

TÜİK’e göre 7 milyon 600 bin çocuğun dengeli beslenmediğini belirten Nazlıaka, “Çocuklar okulda açlıktan bayılırken, çocuklar okulda açlığını su içerek bastırmaya çalışırken, bizler ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasını asla kabul etmiyoruz, buna asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Toplantı sırasında yanında getirdiği beslenme çantasını gösteren Nazlıaka, okullardan verilen listeye göre bir beslenme çantasını doldurmanın haftalık maliyetinin 175 TL’yi bulduğunu ve bir evden 3 çocuğun okula gitmesi halinde maliyetin 525 TL’ye çıktığını söyledi.

“Elektrik düğmesine bastığımızda 4 çeşit, musluğu açtığımızda 5 çeşit vergi ödüyoruz. Bizden bu vergiyi almasını bilen iktidar çocuklara en az bir öğün ücretsiz yemek vermek zorundadır. Bu imkan bir lüks değildir, bu bir zorunluluktur. Bu giderek derinleşen yoksulluğun olduğu bir ülkede sosyal devlet olmanın da getirdiği bir zorunluluktur, bir sorumluluktur, anayasal bir haktır”

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *