Sosyal medyada ‘mülteci’ provokasyonuna operasyon! Tanıdık isimler gözaltında

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamalarıyla 27 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Aykırı isimli internet sitesinin Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak ve Muhbir Twitter hesabının editörlerinden Süha Çardaklı’nın yanı sıra Mülteci Haberleri editörü, Suriyeliler Suriye’ye Platformu kurucusu, Karargah sayfasının editörü de yer alıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, açık kaynak araştırmalarında internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” niteliğinde paylaşımlar yapıldığı tespit edildi.

Başsavcılık tarafından söz konusu sosyal medya paylaşımlarında iddia edilen konulara ilişkin olarak işin gerçeğinin araştırılması amacıyla şüpheliler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen suçlardan soruşturma başlatıldı.

Pazartesi günü (18 Eylül) de Cumartesi günü Saraçhane’de ÖZGÜR-DER tarafından düzenlenen ırkçılık karşıtı miting öncesi provokatif paylaşımların yapıldığı “Müdafaa Hareketi” hesabını yönettiği iddiasıyla Erdi Can Yıldız, Rauf Köse, Ömer Yetimoğlu ve Emre Cuşan gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan Erdi Can Yıldız, 14 Mayıs’taki seçimlerde Zafer Partisi’nin Ardahan Milletvekili adayıydı.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *