6 Şubat depremlerini tahmin eden ‘deprem kâhini’nin yeni açıklaması endişe yarattı

3 Şubat’ta yaptığı paylaşım ile Türkiye’nin güneyinde 7.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelebileceğini belirten Hoogerbeets merkezi Hollanda’da bulunan araştırma grubu SSGEOS ile çalışmalarını sürdürüyor. Hoogerbeets, “Helen Yayı” olarak da bilinen Akdeniz’deki fay hattıyla ilgili açıklama yaptı.

Sözcü’deki  habere göre  Türkiye’nin “deprem kâhini” olarak tanıdığı Hoogerbeets Helen Yayı’nın kırılması durumunda büyük bir yıkım meydana gelebileceğini duyurdu.

Hoogerbeets, geçmişte bu fay hattının kırılmasının büyük bir yıkım ve ölüm getirdiğini söyledi. Bu fay hattının kırılması durumunda Girit’in kuzeybatısından, Kıbrıs’a kadar geniş bir alanın etkilenebileceğini söyleyen Hoogerbeets, geçmişte 8.6 büyüklüğündeki bir depremin meydana geldiğini hatırlattı.

Hoogerbeets, “Helen Fayı’nda meydana gelen kırılma milattan önce 365’te Girit’te büyük bir deprem yarattı. Bu Güneş’in doğumuyla gerçekleşti ve dolunaya denk geldi” ifadesini kullandı.

Hollandalı araştırmacının açıklamaları Yunan medyasında büyük yankı uyandırdı. Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Proto Thema, “Türkiye’deki 7.8 büyüklüğündeki depremi bilen Hollandalı araştırmacı Yunanistan’daki depremlerle ilgili ne diyor” ifadesiyle gelişmeyi okurlarına duyurdu.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *